Lubiejeziora - ciekawostki branżowe

Jak rozbudzić w naszym dziecku talent muzyczny?

Po narodzinach dziecka staje się ono naszym oczkiem w głowie. Pragniemy by miało jak najlepsze warunki do rozwoju i by w przyszłości cieszyło się z decyzji jakie za nie podjęliśmy. Czy obserwując zachowanie naszego dziecka, możemy odkryć, iż posiada ono predyspozycje muzyczne?

Coraz częściej powtarza się opinię, iż każde dziecko posiada talent muzyczny, jednak w niektórych, jest on głębiej ukryty, a u innych dzieci daje się zobaczyć na pierwszy rzut oka. Jak podkreślają amerykańscy pedagodzy, między innymi Edwin E. Gordon, to rodzice mają największy wpływ na rozwój talentów muzycznych u dziecka, ponieważ najwięcej uczy się ono i zapamiętuje do 3 roku życia. Niezwykle ważne jest więc słuchanie razem z dzieckiem muzyki, zwłaszcza muzyki klasycznej, tańczenie z nim, a także wszelkie gry i zabawy edukacyjno-artystyczne. Każde dziecko rodzi się z potencjałem muzycznym, który w zależności od środowiska w którym dziecko wzrasta może zostać zmarnowany lub też odpowiednio rozwinięty. Odpowiednie zajęcia i zabawy w domu mogą więc pomóc ukierunkować nasze dziecko w stronę rozwoju artystycznego, który zaowocuje w późniejszych latach. Małe dzieci, które uczestniczą na zajęcia rytmiki także kontynuują swoją edukację muzyczną. W żłobkach czy przedszkolach kontynuuje się zajęcia kształcące poczucie rytmu, śpiewu, intonacji, oddechu. Wszystkie te zajęcia idealnie przygotowują do dalszej nauki gry na instrumencie.

Zajęcia w szkole muzycznej zaczynają zazwyczaj już 6 letnie dzieci. To od nas zależy czy wybierzemy takie miejsca jak szkoła muzyczna w Poznaniu, która kształci z nauki gry na konkretnym instrumencie w wybranym przez nas wymiarze godzin, czy może szkoła prywatna lub państwowa, które systemem nauczania przypominają szkoły klasyczne. Wybierając jednak odpowiednią placówkę zapytajmy nasze dziecko, jak bardzo jest ono zdeterminowane do nauki w szkole muzycznej, ponieważ tego rodzaju ćwiczenia mogą być dla niego męczące. Nauka gry na instrumencie ma być dla dziecka czymś naturalnym i radosnym, a nie wymuszonym zadaniem nadanym przez niespełnionych muzycznie rodziców.