Lubiejeziora - ciekawostki branżowe

Grzejniki - jak wybrać ten idealny?

Kiedy wybierasz do domu grzejniki c.o. musisz zwrócić swoją uwagę nie tylko na wygląd i moc grzejników, ale również na materiał, z którego są wykonane. W naszych czasach grzejniki są najczęściej stalowe, ale można także kupić grzejniki aluminiowe i grzejniki żeliwne. 

Kiedy już zlecimy wykonanie instalacji grzewczej i kotła kondensacyjnego powinniśmy zastanowić się nad rodzajem, rozmieszczeniem oraz sposobem podłączenia grzejników. Jest to wysoce istotne nie tylko ze względu na funkcjonowanie całego systemu, ale także na estetykę samego podłączenia. Aby mieć pewność, że wszystkie urządzenia będą ze sobą odpowiednio współpracowały, powinniśmy zdecydować się kompletny system grzewczy – od kotła do grzejnika – oferowany przez jednego producenta

Jakie grzejniki?

Przeciętny inwestor przy wyborze tak ważnej rzeczy jak grzejniki Poznań skupia się na tym, jak one wyglądają, w jaki sposób są wykonane, jaką mają pojemność wodną. Bezapelacyjnie należy brać takie właśnie małe niuanse pod uwagę, dokonując wyboru. Najpopularniejsze są grzejniki stalowe, ponieważ posiadają dużą różnorodność wymiarów. Wśród nich najpopularniejsze są zdecydowanie te wykonane z płyty. Są idealne zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na zwiększeniu mocy grzejnika przy zachowaniu jego niewielkich wymiarów – wówczas wystarczy, że wybierzemy grzejnik o większej liczbie płyt. Opcja ta idealnie sprawdzi się wtedy, gdy na ścianie nie mamy miejsca, aby powiesić większy grzejnik. Mają one jednak swoje minusy, są wrażliwe na jakość wody w instalacji. Trwałość grzejników stalowych zmniejsza się, gdy do instalacji dostaje się tlen. Dlatego, aby je zabezpieczyć nie stosuj ich w instalacjach systemu otwartego (z kotłem na paliwo stałe), bo ze względu na ciągły kontakt wody z powietrzem tlenu jest w niej zawsze dużo. 

 

Płytowe grzejniki  są obecnie najpopularniejsze. Oferowane przez różnych producentów są do siebie podobne, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Moc grzejników zależy od jego wymiarów. Mogą one mieć wysokość 30, 40, 45, 50, 55, 60, 75 lub 90 cm, długość od 30 do 300 cm i grubość od 5 do 17 cm. Pamiętaj, że mają małą pojemność wodną – mieści się w nich wielokrotnie mniej wody niż w grzejnikach żeliwnych. Szybko reagują na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji, dzięki temu oszczędzasz w zużyciu energii. Z kolei w starszych instalacjach najczęściej stosowane były grzejniki członowe żeliwne. Są co prawda mniej estetyczne, ale mają wiele zalet. Najważniejszą jest duża odporność na korozję – ich trwałość wynosi kilkadziesiąt lat, niezależnie od jakości wody. Charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną. Nie unika wątpliwości, iż długo się nagrzewają, ale też wolno stygną. Utrudnia to, niestety, szybkie zmiany temperatury grzejnika, za to korzystnie wpływa na pracę kotła . Bezwładność grzejników żeliwnych jest zaletą także w przypadku kotłów na paliwa stałe – grzejniki pozostają ciepłe jeszcze przez dłuższy czas od wygaśnięcia ognia. Grzejniki aluminiowe, podobnie jak żeliwne, mają z reguły budowę członową,  są lekkie i mają niewielką bezwładność cieplną, więc lepiej niż żeliwne współpracują z nowoczesnymi kotłami na paliwa płynne, wyposażonymi w automatyczną regulację temperatury.