Lubiejeziora - ciekawostki branżowe

Sklep rowerowy Poznań. Jaka jest jego historia

 

Zanim dotarliśmy do sklepów rowerowych i pojazdów jakie znamy współcześnie sprzęt ten musiał przebyć do naszego kraju niemałą trasę. Warto przyjrzeć jej się nieco bliżej. Rower w naszym kraju pojawił się stosunkowo dość wcześnie. Skonstruował do malarz Edmund Perl i nazwał go „samojazdem”. Rok później na Światowej Wystawie w Paryżu zauważono wynalazek Michaux i przywieziono go do Warszawy, by w 1869 urządzić pierwsze zawody „samojazdów”. Zainteresowanie rowerami było tak duże, iż 1886 roku założono Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, do którego należeli między innymi Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, czy Maria Skłodowska-Curie. Członkowie towarzystwa popularyzowali kulturę jazdy na rowerze, organizowali różne zawody i konkursy związane z jazdą.

 

Nazwa samego sprzętu zastała zapożyczona od marki rowerów „Rover” produkowanych w Anglii w 1885 roku. Pierwsza produkcja tego sprzętu w Polsce rozpoczęła się w 1917 roku w zakładzie F. Zawadzkiego. W 1929 powstała natomiast Państwowa Wytwórnia Uzbrojenia w Warszawie, która zajęła się masową produkcją sprzętu. Każdego miesiąca wytwarzano około 5000 rowerów marki „Łucznik”. W roku 1931 produkowano już trzynaście różnych modeli rowerów: młodzieżowych, damskich, turystycznych, wyścigowe, sportowe. Produkowano także specjalny model dla armii, który posiadał wzmocnioną konstrukcję – grubszą ramę, dodatkowe uchwyty na sprzęt wojskowy. Dodatkowo posiadał on zielony kolor, a także dwie zębatki. Osoby, które pragnęły posiadać bardziej oryginalny rower mogły, za specjalną opłatą, zamówić sprzęt w kolorze chabrowym, wiśniowym, perłowym, khaki, czy hawana.

W 1949 roku powstała największa polska fabryka rowerów „Romet” w Bydgoszczy. Oddział główny produkował rowery dziecięce oraz dla dorosłych, a oddział Poznański – łańcuchy, piasty, osprzęt, oświetlenie oraz rowerki dziecięce. W szczytowych latach produkowano około tysiąca sztuk rocznie. Popularne wtedy były” Wigry, Jubilat, Zenit, Gazela, Passat, Orkan, Jaguar, Huragan, Reksio, Flaming.

W Polsce teraz rowery produkują głównie przedsiębiorstwa: Kross, Arkus $ Romet Group, Zasada – Rowery, a także mniejsze firmy jak Trade-Stomil, Tolin. XX i XXI wiek przyniósł kolejną falę popularności rowerów, o czym świadczy duża popularność takich miejsc jak sklep rowerowy Poznań, w których kupić możemy w zasadzie nieograniczoną niemal liczbę sprzętów pochodzących z całego świata. Korki w mieście, a także moda na zdrowy styl życia z pewnością sprawiają, że jest to coraz popularniejszy środek lokomocji. Jazda na nim może pomóc nam odzyskać świetną kondycję, ponieważ w trakcie jazdy na nim ćwiczymy nie tylko mięśnie nóg, ale także tułowia i brzucha. Mamy także szansę się dotlenić, co jest niezwykle ważne dla naszego organizmu, a także pomaga nam na kontakt z naturą. Jazda na rowerze neutralizuje stres, tym bardziej, że nie musimy godzinami stać w dużych korkach w godzinach szczytu.

Jeżeli mamy problem z doborem odpowiedniego roweru dla siebie, powinniśmy udać się do profesjonalnego sklepu sportowego, w którym sprzedawcy pomogą nam dobrać idealny sprzęt dla nas.