Lubiejeziora - ciekawostki branżowe

Balkonowy ogród

Wymarzony, niepowtarzalny i magiczny ogród to marzenie prawie każdej osoby lubiącej kwiaty, świeże powietrze i szeroko pojętą naturę. Niestety mieszkanie w wieżowcu czy bloku mieszkalnym często sprowadza nasze marzenia i bujanie w obłokach na ziemię. Zamiast kawałka gruntu i pachnących kwiatów otrzymujemy nierzadko – tylko na pozór – nieco gorszy zamiennik. Nawet nieduży balkon czy zwykły parapet zewnętrzny mogą posłużyć nam do stworzenia oryginalnego i niezwykłego zakątka w naszym mieszkaniu. Jak zabrać się zatem za aranżację balkonu? Co zrobić, gdy nasze kwiaty zostaną zaatakowane przez niebezpieczne szkodniki? Jakie oryginalne i unikatowe dekoracje wykorzystać, by nasze wyjątkowe zacisze zyskało niepowtarzalny charakter?

Szkodniki na balkonie – jak sobie z nimi skutecznie radzić

Niestety, kwiaty i rośliny ozdobne wzbudzają nie tylko zainteresowanie naszych gości czy sąsiadów. Bardzo często są obiektem zainteresowania szkodników, przez które ciężka praca domowników może w kilka godzin obrócić się w nicość. Jak skutecznie sprawić, by szkodniki roślin opuściły nasze domostwo? Warto przede wszystkim maksymalnie szybko reagować na ewentualne zagrożenia. Jeśli zauważymy, że na roślinkach (np. na liściach czy kwiatach) pojawiają się dziury czy osad powinniśmy jak najszybciej odseparować  je od innych kwiatów. Zarażone liście warto usunąć. W sklepach ogrodniczych znajdziemy dzisiaj różne preparaty, które warto wykorzystać w walce ze szkodnikami. Najlepiej wybierać produkty naturalne i ekologiczne, które zaszkodzą szkodnikom, ale nie wpłyną negatywnie na zdrowie domowników czy zwierząt domowych. O szczegóły warto dopytać się doświadczonego sprzedawcy już podczas zakupu. 

Wybór roślin – estetyka kontra pragmatyka

Jeśli nie mamy do dyspozycji całego ogrodu, powinniśmy ostrożnie dobierać kwiaty i rośliny balkonowe. Warto pamiętać o tym, że zbyt duża ilość roślin wcale nie wpłynie pozytywnie na całkowitą aranżację. Podczas zakupu kierujemy się przede wszystkim walorami estetycznymi roślin. Jest to oczywiście jak najbardziej wskazane, jednak z drugiej strony trzeba zwrócić również uwagę na inny aspekt związany z poruszonym już wcześniej tematem. Określone szkodniki roślin mają swoich ulubieńców. Innymi słowy – bardzo często atakują jedynie wybrane gatunki. Pod tym względem należy postawić zatem na różnorodność roślin. Jeśli dany szkodnik zaatakuje nasz mini ogródek, skupi się jedynie na jednej roślince. W efekcie, pozostałe sadzonki będą w miarę bezpieczne, a my szybko zlikwidujemy problem skumulowany na niewielkim obszarze.

Unikatowe dekoracje balkonowe – z wikliną za pan brat

Na naszym zaaranżowanym balkonie powinny pojawić się nie tylko piękne, pachnące kwiaty i rośliny, ale również dekoracje. Jeśli mamy dość dużo przestrzeni do zagospodarowania, możemy zaopatrzyć się nawet w wygodne meble. Wiklinowe fotele i stolik z pewnością sprawią, że na balkonie czas będzie płynął milej i wolniej. Warto zresztą zauważyć, że wiklin sprawdza się także pod innymi względami. W cenie są na przykład doniczki wykonane z tego materiału. Zarówno te balkonowe, jak i donice wiszące czy stojące. 

Balkon to miejsce, w którym możemy poczuć się naprawdę wyjątkowo. Odpowiedni klimat zbudujemy nie tylko dzięki kwiatom i roślinom. Duży wpływ na wygląd tej przestrzeni mają dodatki oraz sposób wykończenia ściany i meble. Jeśli nie posiadamy w swoim domu balkonu i ogrodu, możemy oryginalnie zaaranżować parapet. Na rośliny miejsce znajdzie się nawet w ciasnym, ale oczywiście przytulnym mieszkanku.