Lubiejeziora - ciekawostki branżowe

Turbosprężarki – jak prawidłowo ich używać?

 

Słowo „turbo” kojarzy się dość jednocznacznie. Każdy kto się z nim styka od razu przywołuje na myśl przyspieszenie pracy silnika, wyciągnięcie z samochodu tyle szybkości ile się da. Jednak wiele osób mało może powiedzieć na temat słowa „turbosprężarka”. Ten wylanazek jest już w obiegu od początku dwudziestego wieku. Na początku zostawał wykorzystywany jako element silnika w samochodach wyścigowych, ale z czasem zyskał również poklask wśród producentów aut ciężarowych i osobowych. Dzisiaj turbosprężarka jest postawowym wyposażeniem każdego samochodu. Jej najważniejszą zaletą jest bez wątpienia wspomaganie pracy silnika spalinowego. Przy tym jej działanie jest ekologiczne, ponieważ dzięki pracy turbosprężarki ograniczona jest emisja spalin do atmosfery. Dodatkowo z zastosowaniem turbosprężarek wiąże się oszczędność ekonomiczna, ponieważ ich zastosowanie zmniejsza zużycie paliwa. Jendak jest to część samochodowa, która często ulega uszkodzeniu, dlatego aby przedłużyć jej żywotność należy w odpowiedni sposób zadbać o użytkowanie samochodu.


Najczęstsze przyczyny nieodpowiedniego użytkowania turbosprężarek w samochodach osobowych

Często nie zastanawiamy się jakie drobne czynności powinniśmy wykonywać przy każdej jeździe, aby zadbać o części naszego samochodu. Jedną z nich jest prawidłowe włączenie silnika. Często się spieszymy i nie myślimy o tym, żeby odpowiednio rozgrzać silnik. Po odpaleniu zaleca się odczekać kilkadziesiąt sekund, żeby turbosprężarka odpowiednio się napełniła olejem i była przygotowana do pracy. Natychmiastowe ruszenie zaraz po uruchomieniu silnika sprawia, że w kanalikach trubosprężarki nie ma odpowiedniej ilości płynu, który wspomaga jej działanie.

Innym powszechnym problemem wśród kierowców jest niestudzenie turbosprężarki po szybkiej, pełnej wysiłku jeździe. Jeśli chcemy się zatrzymać po trasie na autostradze, lub dość zmęczyliśmy silnik na krętych górzystych drogach, to zanim staniemy i wyłączymy silnik, powinniśmy przez kilka minut zwolnić i pozwolić w trakcie jazdy na schłodzenie się turbosprężarki. Dzięki temu nie będzie gwałtownego przeskoku z intensywnej pracy, do spoczynku. Taka praktyka na pewno wydłuży poprawną pracę twojego turbodoładowania.

Wielu kierowców zapomina, jak ważny dla układu silnikowego w samochodach jest olej. Zaleca się jego wymianę po piętnastu tysiącach kilometrów, jednak wielu przekracza tę liczbę co najmniej o pięć tysięcy. Olej jest dla auta jak krew w organiźmie człowieka, dlatego powinien być nieskazitelnie czysty i wolny od zanieczyszczeń. Wiele kierowców w celu oszczędności pomija to zalecenie, ale niestety, odbija się to później na zdrowiu silnika i często konieczna jest naprawa turbosprężarek.

Istotne jest również dobranie odpowiedniego oleju silnikowego. Powinien on być dobrej jakości ponieważ ma on niemałe znaczenie dla trwałości silnika, a przede wszystkim turbosprężarek.

 

Jeśli chcesz, aby twója turbosprężarka dożyła sędziwego wieku, powinieneś się wystrzegać popełniania powyższych błędów. Dzięki zdrowemu turbo będziesz mógł się cieszyć bezawaryjną jazdą długi czas.